Plattformsadmin: du är inne i kunskapsbanken Lyftkunskap
Tillbaka till plattformenDemo-läge: siffrorna nedan är exempeldata, inte verklig drift.
Researchsammanställning, 15 avsnitt. Godkänt 6 sep. Vem som godkände står i revisionsloggen.
Nivån låstes när dokumentet godkändes. Att ändra den kräver en ny version, som en kurator godkänner. Så kan sökindex och nivå inte glida isär.
Texten som vägs in
Varför standarden (inte bara enheten) avgör om två tal får jämföras Två standardfamiljer dominerar gummiprovning: ISO (europeiska datablad) och ASTM (nordamerikanska datablad och OEM-specar). Metoderna mäter konceptuellt "samma sak" men med olika provkroppsgeometri, belastning eller temperaturprofil, vilket gör att siffror från olika standarder inte får jämföras rakt av även när enheten (t.ex. "%") ser identisk ut. Detta är den enskilt vanligaste källan till felaktiga materialval när kunder ställer datablad från olika leverantörer eller regioner mot varandra. Ett datablad utan angiven standard, provkroppstyp och betingelse (tid × temperatur × deformation) är för de flesta egenskaper inte tolkbart.
Reometri: MDR-härdkurvan och dess parametrar MDR (Moving Die Rheometer) är standardinstrumentet enligt ISO 6502 och ASTM D5289. Äldre ODR (Oscillating Disc Rheometer) förekommer i gamla datablad men är i stort utfasad. En liten gummiprovbit (typiskt 4–5 g) förslutes i en uppvärmd bikonisk kavitet. Den nedre skivan oscillerar med ±0,5° arc vid 1,67 Hz (100 cpm) medan det vridmoment som krävs registreras mot tiden: härdkurvan.
Nyckelparametrar ur kurvan: • ML: minimivridmoment, indikerar blandningens viskositet och processbarhet. • MH: maxvridmoment vid full härdning, indikerar tvärbindningstäthet och styvhet. • ts2: scorchtid, tid till 2 enheter över ML, processäkerhetsmarginalen innan förvulkning startar. • t50 och t90: tid till 50 % respektive 90 % av (MH minus ML). t90 är den optimala härdningstiden och den siffra som direkt styr presstiden i formpressning och formsprutning. • CRI (Cure Rate Index) = 100 / (t90 minus ts2): härdningshastigheten.
Standardprovtemperaturer i industrin är 150, 160, 170 eller 180 °C. En branschtumregel säger att vid godstjocklek under cirka 6 mm sammanfaller MDR-uppmätt t90 nära den praktiska presstiden, medan tjockare gods kräver förlängd presstid för att kompensera värmeledningen in i godset. Denna tumregel är inte primärbelagd och bör användas med förbehåll.
Mooney-viskositet och Mooney-scorch Mooney-viskosimetern mäter processbarheten före härdning. Standarder: ISO 289-1 och ASTM D1646. Beteckningen ML(1+4)100 °C läses: L = stor rotor ("Large"), 1 minut förvärmning, 4 minuter skjuvtid, provtemperatur 100 °C. Vridmomentet rapporteras i Mooney-enheter (MU).
Omräkningen till SI: 1 Mooney-enhet = 0,083 N·m (100 MU = 8,3 N·m). 1 M.U.=0.083 newton.meter (N.m)" med mätprincipen hänvisad till AFNOR NF-T 43-005 (nov 1980), och patentet US11414509B2 (Arlanxeo Deutschland GmbH), som ordagrant anger "The Mooney viscosity measured is in 'Mooney units' (MU, with 100 MU=8.3 Nm)" med hänvisning till ASTM D1646 (1999). Kvarstående reservation: Slutsatsen vilar på två patent som hänvisar till standarderna, inte på standardtexten själv.
En tidigare uppgift om att "0,83 N·m är ett faktor-10-fel" som cirkulerar i enstaka patenttexter är felaktig. Den korrekta bilden är följande. För det första är 0,83 korrekt, men i fel enhet: 0,083 N·m = 0,83 dN·m, och decinewtonmeter är standardenheten för vridmoment i gummireologi (MDR-kurvor rapporteras genomgående som s' i dN·m). Den rimliga tolkningen av "1 MU = 0,83 N·m" är alltså en enhetsslip mellan dN·m och N·m, inte en förflyttad decimal. Det rör sig alltså om en intern sättningsmiss inom en portfölj, inte ett fel som cirkulerar mellan oberoende aktörer. Produktregeln blir därför: 1 MU = 0,083 N·m = 0,83 dN·m. Ser du "0,83" i ett underlag, kontrollera enheten innan du kallar det fel. Enhetsidentiteten i sig är ren aritmetik och säker, men att just denna specifika patenttext beror på en dN·m-slip är en rimlig men obelagd hypotes.
Den avvikande siffran 0,0125 N·m/MU är svagt underbyggd och väger inte lika tungt som talen ovan. Talet 0,0125 N·m (0,1275 kgf·cm) rotormoment förekommer, men underlaget för det är svagt och bör kontrolleras mot standarden. Som stöd, men inte avgörande: en överslagsberäkning ger en skjuvspänning på cirka 43 kPa vid 0,0125 N·m/MU mot 173–287 kPa vid 0,083 N·m/MU, och det senare är den rimliga skjuvspänningsnivån för ohärdad blandning vid 100 °C.
En näraliggande tredje siffra bör redovisas öppet snarare än harmoniseras med de övriga: Wikipedia anger "a torque of 84 daN.cm correspond 100 viscosity units", det vill säga 0,084 N·m/MU, vilket ligger 1,2 % från 0,083, inte "inom 1 %" som tidigare underlag hävdat. Meningen är ociterad även inom Wikipedia och kan inte bära hög konfidens. Närheten till 0,083 är ett rimlighetsstöd för storleksordningen, inte ett oberoende bevis som bekräftar siffran.
Huvudskillnaden mellan ISO 289 och ASTM D1646 är att ISO 289 inte föreskriver provberedning på valsverk (milling), medan ASTM-metoden tillåter eller föreskriver mjukning på vals före provtagning. Detta kan ge olika viskositetsvärden för samma blandning beroende på vilken standard som följts. Mooney-scorch t5 körs på samma instrument (ofta liten rotor) vid högre temperatur (typiskt 121–135 °C beroende på polymer). Tiden till 5 enheters momentökning över minimum är processäkerhetsmarginalen före härdstart.
Hårdhet: Shore A mot IRHD Shore A (ISO 48-4 / ASTM D2240) använder en fjäderbelastad, spetsig indenterpinne och avläses direkt via fjäderkraft mot inträngningsdjup. Metoden är snabb och lämpad för platta, tjocka detaljer. IRHD (International Rubber Hardness Degrees, ISO 48-2) använder en dödviktsbelastad, sfärisk kula och är mer precis för små, krökta eller känsliga detaljer som O-ringar.
NPL Report CMAM 69 (Francis Davis, augusti 2001), avsnitt 5.1 "Shore hardness", anger ordagrant: "There is no simple relationship between results obtained with one type of durometer and those obtained with either another type of durometer or another instrument for measuring hardness." En ärlig avgränsning bör göras här: meningen står i Shore-avsnittet och dess närmaste syftning är durometertyper (A mot D). Utsträckningen till IRHD vilar på ledet "or another instrument for measuring hardness".
Mekanismen förklarar varför inget fast offset kan gälla: Shore A:s provkraft är en funktion av mätvärdet (F = 550 + 75 · HA mN, det vill säga 550 mN vid 0 A och 8 050 mN vid 100 A) och mäts med en fjäderbelastad, trubbig 35°-kon, medan IRHD metod N kör konstant dödvikt 5,70 ± 0,03 N mot en kula med diameter 2,50 mm. Två skalor där den ena varierar kraften linjärt med utslaget och den andra håller den fast kan per konstruktion inte relateras med ett konstant "+4" över ett intervall. Offsetet måste variera med hårdheten. NPL ger dessutom IRHD:s underliggande samband F/E = 0,0038 · r^0,65 · D^1,35, det vill säga IRHD är kopplat till elasticitetsmodulen E via en potenslag, medan Shore A avläses mot fjäderkraft och inträngning. Ingen av dem är en linjär funktion av den andra.
Motsägelsen mellan "+4" och "cirka 1:1" ska därför inte redovisas som en öppen tvist mellan två jämbördiga kandidatregler. Uppgifterna går isär och redovisas öppet: dels IRHD ungefär Shore A plus 4, alltså att 60 Shore A ungefär motsvarar 64 IRHD, bäst i intervallet 40–80 Shore A; dels att IRHD och Shore A i praktiken är cirka 1:1 över cirka 50, med ±2 enheters spridning. NPL:s mekanism förklarar dock hur båda kan samexistera i litteraturen: de är två punktavläsningar av en icke-konstant differens, och ingen av dem är en giltig generell konvertering. Utanför 40–80 A, särskilt under 30 A och över 90 A, rekommenderas direkt mätning med respektive metod i stället för konvertering.
Plus-4-regeln ska behandlas som osäker, inte som väletablerad. Ett tidigare underlag ville höja den till väletablerad status, men den uppgraderingen avvisas. Kontrollen är billig: följ fotnoten och se om den faktiskt bär meningen.
Branschstandard-accepttolerans på ritningar och datablad är ±5 enheter (Shore A eller IRHD) kring nominellt värde.
Dragprov: ISO 37 mot ASTM D412 Båda mäter draghållfasthet, brottförlängning och modul på hantelformade provkroppar, men geometri och hastighet skiljer sig. • ASTM D412 Metod A, Die C: 25 mm mätlängd (25,4), 6 mm hals, provhastighet låst till 500 ± 50 mm/min. Metod B använder utstansade ringprovkroppar. • ISO 37: Typ 2 (20 mm mätlängd) är den vanligaste primärgeometrin. ISO 37 definierar totalt fem hantelformade typer (1, 1A, 2, 3, 4) plus två ringtyper, inte fyra. En tidigare uppgift om "fyra hanteltyper" var fel. Att ISO 37 Typ 2 motsvarar 20 mm är allmänt vedertaget men inte verifierat mot standardtexten.
Praktisk konsekvens: draghållfasthet och särskilt brottförlängning från ISO 37- och D412-prov på samma material kan skilja sig mätbart på grund av geometri- och hastighetsskillnaderna. Datablad bör alltid ange både standard och provkroppstyp, till exempel "ISO 37 Type 2" mot "ASTM D412 Die C".
Kompressionsset: metodstandarderna och den vanligaste felkällan ISO 815-1 är den internationella motsvarigheten till ASTM D395 metod B. Båda bygger på konstant deformation (inte konstant kraft): provkroppen pressas till ett fast djup mellan plattor med distansbrickor. Standardprovkroppen är en cylindrisk "knapp": Typ 1 = 29 mm diameter × 12,5 mm höjd, Typ 2 = 13 mm × 6,3 mm. ASTM D395 anger tjocklek 6,0 ± 0,2 mm för sin motsvarande provkropp mot ISO 815:s 6,3 ± 0,3 mm. Kompressionsset-% beror på förhållandet mellan provkroppstjocklek och kompressionsgrad, så resultat från olika geometrier (hel knapp mot staplade skivor) är i praktiken inte direkt jämförbara mellan datablad, även när båda anger "25 %, 70 °C, 22 h".
Kompressionsgraden varieras med hårdheten: 25 % för 10–80 IRHD, 15 % för 80–89 IRHD, 10 % för 90–95 IRHD. Hårdare material kan inte deformeras 25 % utan att skadas. Baslinjebetingelse är 70 °C i 22 h. Högtemperaturvarianter körs vid 100, 125 eller 150 °C i 70 h. Konkreta typvärden per elastomer förekommer, till exempel EPDM svavelvulkad 70 Shore A: 13 % vid 22 h/70 °C men 17 % vid 22 h/125 °C. Notera också cold-set-fällan: samma prov kan ge 0 % eller 45 % beroende på om det lossas varmt (D395) eller får svalna i riggen (tillåtet enligt ISO 815). Konkreta kompressionsset-tal per elastomer och cold-set-fällan behandlas mer utförligt i den separata dokumentationen om valsteknik, som bör läsas tillsammans med detta metodavsnitt.
Värmeåldring, ozon och lågtemperatur Värmeåldring: ASTM D573 är den enklare luftugnsmetoden, med mätning av förändring i draghållfasthet, brottförlängning och hårdhet efter exponering. ISO 188:2023 definierar fyra metoder: A (låg lufthastighet, laminärt flöde), B (hög lufthastighet, laminärt), C (hög lufthastighet, turbulent, roterande provhållare) och D (luftugn med hög luftväxling, mer än 30 gånger per timme, turbulent flöde, stationära provkroppar). Metod D är alltså en luftugnsmetod, inte en provrörsmetod. En tidigare beskrivning av metod D som "provrörsbaserad" var fel.
Ozon: ISO 1431-1 mot ASTM D1149. Standardbetingelsen är 50 pphm ozon vid 40 °C. Statisk provning körs vid 20 % förlängning kontinuerligt i 80 h, dynamisk provning vid 10 % förlängning, 0,5 Hz, i 60 h. De två standarderna är inte rakt utbytbara: statisk mot dynamisk töjningsregim och kammarkonstruktion gör att pphm-baserade godkänt/underkänt-utfall inte alltid är direkt jämförbara.
Lågtemperatur: TR-testet (Temperature Retraction, ASTM D1329) mäter hur en förlängd, fryst provkropp retraherar vid stigande temperatur. TR10 och TR70 är temperaturerna vid 10 % respektive 70 % retraktion. TR10 korrelerar med sprödpunkten hos vulkanisat av liknande polymertyp. TR70 korrelerar med lågtemperatur-kompressionsset. Skillnaden TR70 minus TR10 ökar med polymerens kristallisationsbenägenhet, vilket är relevant för NR och vissa CR-typer. Delregeln "TR10 (°F) minus 10 °F är ungefär lika med lägsta statiska tätningstemperatur" är en branschtumregel (thegundcompany), inte ASTM-text, och ska behandlas som osäker.
Nötning och studs Nötning, ISO 4649 (motsvarar tidigare DIN 53516): roterande cylindrisk trumma med slippapper, Metod A (icke-roterande provkropp) och Metod B (roterande provkropp). Resultatet rapporteras som relativ volymförlust eller nötningsmotståndsindex mot en referensblandning. Referensgummi IRB3 normaliserar mellan laboratorier. Alla nötningsresultat är komparativa, inte absoluta: ett nötningstal ska tolkas relativt referensgummits samtidiga resultat, inte som ett fristående fysikaliskt mått.
Studs, ISO 4662, använder Lüpke- och Schob-pendeln. Lüpke: 12,5 mm indenter/provtjocklek, 0,35 kg massa, 1,4 m/s träffhastighet, 351 kJ/m³ töjningsenergitäthet. Modifierad Schob: 15,0 mm indenter, 12,5 mm provtjocklek, 0,25 kg massa, 2 m/s, 427 kJ/m³.
Måttoleranser: ISO 3302-1 ISO 3302-1:2014 anger fyra toleransklasser, M1 (finast) till M4 (grövst), för mått på formgjutna, strängsprutade och kalandrerade produkter, med separata toleranser för mått bundna till formverktyget ("F", fixed) och mått som passerar delningsplanet ("C", closure). C är genomgående vidare än F i samma klass. För nominellt mått 0–4 mm: M1 ±0,08/±0,10; M2 ±0,10/±0,15; M3 ±0,25/±0,40; M4 ±0,50 mm. Större måttintervall, till exempel 100–160 mm, är osäkert transkriberade och bör kontrolleras mot standarden innan de används. Dessa siffror ska behandlas som osäkra tills de är primärverifierade.
phr-konventionen och receptets funktionsblock Phr ("parts per hundred rubber") är standarddoseringssystemet: polymerns totalvikt sätts alltid till 100 phr, och alla övriga ingredienser anges som viktdelar relativt denna bas oavsett batchstorlek. Receptet organiseras i sex funktionsblock: (1) elastomer (100 phr), (2) fyllmedel (förstärkande kimrök eller silika, eller icke-förstärkande krita, lera eller talk), (3) mjukgörare och processolja, (4) skyddsmedel (antioxidanter och antiozonanter), (5) härdsystem (vulkmedel, aktivatorer och acceleratorer, vilket behandlas separat i dokumentationen om vulkaniseringskemi), (6) specialtillsatser.
Fyllmedelshalten är den största kostnads- och egenskapsspaken. Ett generellt NBR-referensrecept anger fyllmedel 20–175 phr, olja 0–50 phr, antioxidant/antiozonant 2–6 phr, zinkoxid 3–5 phr, stearinsyra 0,5–1 phr, accelerator 1–3 phr och vulkanmedel 1–4 phr. Höga fyllnadsgrader sänker kostnad per kilo men försämrar elasticitet, kompressionsset och töjbarhet ju större andelen icke-förstärkande fyllmedel blir.
ASTM-referensblandningarna ASTM D3182 är ramstandarden (material, utrustning, blandnings- och vulkaniseringsprocedurer) som de polymerspecifika standarderna hänvisar till: D3184 (NR), D3185 (SBR), D3187 (NBR), D3568 (EPDM). Dessa definierar standardiserade recept för renodlad polymerutvärdering, som partikvalitetskontroll, F&U och jämförelse av råvarupartier. De skiljer sig kraftigt från industrins praktiska recept, som optimerar kostnad och egenskap i stället för jämförbarhet.
Fulltexterna ligger bakom ASTM:s betalvägg. Endast D3568 (EPDM) gick att belägga med konkreta siffror, via en sekundär värdtjänst som återger ASTM-texten. Formula 1 (allmän EPDM): EPDM 100 phr, kimrök (ASTM referenssvart Type 103) 80 phr, petroleumolja 50 phr, zinkoxid 5 phr, stearinsyra 1 phr, svavel 1,5 phr, TMTD 1 phr, MBT 0,5 phr, vulkaniserad vid pressformstemperatur 160 ± 0,3 °C med utvärdering vid 5, 10 och 15 minuter. Formula 2 (hög etylenhalt): samma bas men kimrök 100 phr och olja 75 phr. Detta är en öppen lucka: köp av primärtext krävs för säkra siffror.
Typiska industrirecept NR-referensrecept (ChemCeed): NR 100 phr, kimrök N330 40 phr, zinkoxid 3 phr, svavel 2 phr, fullständigt med naftenolja 5,0, stearinsyra 1,0, TMQ 1,0, CBS 0,8 och MBTS 0,2 phr. Summan blir totalt 153 phr.
EPDM-tätningslist (dokumenterat exempel ur patent US6693145B2, Table 8B, fulltextläst): Vistalon 8800 (EPDM) 115 phr, kimrök N774 50 phr, Flexon 815-processolja 30 phr, zinkoxid 5 phr, stearinsyra 2 phr, svavel 0,60 phr, TMTD 1,09 phr, MBT 0,42 phr. Anspråksintervallet för kimrök i patentet är 10–80 phr. En tidigare cirkulerande version av detta exempel (kimrök N550 cirka 20 phr, ZnO 2,0, stearinsyra 4,0, TBBS 1,8) är vederlagd: de talen återfinns inte i patentet och ska inte användas. Patentets föredragna acceleratorsystem är svavel plus TMTD plus MBT, inte TBBS.
NBR 70 Shore-tätning (illustrativ komposit): kimrök N550 40–60 phr, silika 10–20 phr, mjukgörare 10–20 phr, svavel 1,5 phr eller peroxid 2–4 phr, vulkanisering 160–170 °C i 15–25 min, resulterande hårdhet 70–85 Shore A. Behandla detta som en illustration, inte som en citerbar branschstandard.
En fältmässig hårdhetstumregel säger att cirka 10 phr förstärkande kimrök (till exempel N330) höjer hårdheten med ungefär +3 Shore A, ungefär linjärt inom normala doseringar. Det exakta värdet varierar med polymer- och kimrökstyp och sambandet är inte fulltextbelagt, så det bör behandlas som en osäker riktlinje. Varje receptändring, även bara 1–2 phr, bör hårdhetstestas före uppskalning.
Blandningsordning och dumptemperaturer Tvåstegsprincipen är branschstandard för svavelvulkade recept: masterbatchsteget blandar polymer, fyllmedel, mjukgörare, aktivatorer och skyddsmedel, allt utom härdkemikalierna, varmt. Slutsteget tillsätter härdsystemet vid lägre temperatur och skjuvning för att undvika scorch. NR/SBR/BR-masterbatch kan blandas upp till cirka 170 °C (angivna dumptemperaturer ligger på cirka 135–180 °C), varefter batchen dumpas, kyls och vilar. Slutstegets mixtemperatur hålls typiskt kring 100–110 °C, med snabb kylning efter dump. Klor- och bromhaltiga polymerer (kloropren, klor- och brombutyl) kräver lägre masterbatch-dumptemperatur, ofta angivet till cirka 130–135 °C på grund av högre temperaturkänslighet. För klorbutyl förekommer även 140–160 °C. Detta bör behandlas som ett osäkert riktvärde.
Konventionell mixning tillsätter polymer först, sedan torra ingredienser (fyllmedel), och vätskor (olja) sist. Upside-down-mixning kastar om ordningen: torra pulver (kimrök, mineralfyllmedel) först, sedan processolja, och polymeren sist. Oljan absorberas i fyllmedlets yta innan polymeren tillsätts, så att effektiv blandning startar omedelbart. Metoden används särskilt vid höga fyllmedels- och vätskehalter.
Processhjälpmedel Stearater (kalcium- och zinkstearat) är interna smörjmedel och processhjälp som sänker viskositet, främjar dispersion, kortar blandningstider och sänker mixtemperatur och energiåtgång. Kalciumstearatets låga kloridhalt anges möjliggöra fullständig dispersion i elastomerer. Zinkstearat kan dessutom bidra som zinkkälla till aktivatorsystemet. Detta dubbla syfte är dokumenterat, men gränsvärdet där stearatdosering börjar konkurrera med primär zinkoxid-aktivering är inte belagt och utgör en öppen lucka.
Homogenisatorer (till exempel Struktol 40 MS / 60 NS) minskar valsbeläggning ("mill bagging"), ökar extruderingshastighet utan att öka die swell och förbättrar kalandrering, särskilt för blandningar av olika polaritet och viskositet som annars smular sönder tidigt i cykeln.
Vanliga compoundingfel och deras symptom Svavelbloom uppstår när svavelhalten överstiger löslighetsgränsen i gummimatrisen, eller vid ofullständig vulkning där oreagerat svavel migrerar till ytan vid kylning och kristalliseras som ett vitt eller grått pulverskikt. Symptomet inkluderar minskad byggtack (tack), ett klassiskt däckbyggnadsproblem, och dålig dispersion förvärrar risken genom ojämn svavelfördelning. Motsvarande bloomrisk gäller andra ingredienser i överskott av sin löslighetsgräns, som peroxider, antioxidanter, antiozonanter och smörjmedel. Porositet och blåsbildning kopplas till fukt eller lättflyktigt innehåll i kombination med svag formventilering eller för snabb pressnedstängning. Scorch (förtida vulkning i blandaren) orsakas av för hög temperatur på härdsystemet under mixning, vilket är hela motiveringen för tvåstegsmixning och låga slutstegstemperaturer.
Versionskedjan